ZVLÁŠTNÍ BYTOSTI (89)

Pozapomenutý snímek režiséra Fero Feniče z přelomového roku 1989, kdy se komunistická moc rozpadala na prach. Snímek je součástí výroční 30 let od Sametové revoluce.

Drama

ČSSR 1990, 84 minut, česky

Režie: Fero Fenič
Hrají: Jan Tesarz, Ewa Zukowska, Cyril Drozda a další

Protagonistou expresivně pojatého vyprávění je Zdeněk Pešan (polský herec Jan Tesarz), který se právem obává o ztrátu své dosud neotřesitelné pozice. Během cesty na tetin pohřeb se ocitne ve služební Tatře 613 ve společnosti své sekretářky a milenky Olgy (Ewa Žukowská) a pohraničníka Ondřeje Zemana (Jiří Bábek), který dostal dovolenku za zastřelení narušitele hranic a musí svému příštímu šéfovi dělat řidiče. Cesta do rodného městečka v Pešanovi probouzí vzpomínky na mladá, budovatelská léta. Původní ideály však podlehly devastaci a setkání s „rodáky“ není zdaleka tak idylické, jak funkcionář čekal. Navíc Pešan zjistí, že mu nezemřela teta, ale že zahynul jeho nechtěný syn. Do vraždy je zapleten i Ondřej...

Feničův nevšední snímek, který je zřejmou obžalobou rozkládajícího se socialistického režimu, mohl schvalovacím procesem projít jen díky atmosféře nastávajících politických změn. Přelomový snímek, který se k divákům dostal až po sametové revoluci, neoperuje jen s průhlednými symboly a metaforami, ale i s ikonami socialistické éry – počínaje Karlem Gottem přes tehdy progresivního Jarka Nohavicu a Martu Kubišovou, jejíž hlas filmové publikum slyšelo poprvé po dvaceti letech zákazu, až k „Plastikům“ (zformovaným do skupiny Půlnoc). Přehlédnout nejde ani Jiřího Menzela v roli Alexandera Slováčka (rozuměj Dubčeka).

 

Čas a místo konání