TADY HAVEL, SLYŠÍTE MĚ? (PÁSMO) + beseda (P. Jančárek) (89)

Projekce filmu Václav Havel, Praha  - hrad a ukázky z připravovaného dokumentárního filmu Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě? a diskuse s režisérem Petrem Jančárkem.

Snímek připomíná některé důležité politické události spojené s obnovováním a upevňováním demokracie v Československu a jeho prestiže ve světě. Probírá se tu téma vyrovnávání se z minulostí a otázka zákazu KSČ, která se tehdy znovu a znovu vracela. Připomínají se zahraniční návštěvy prezidenta Václava Havla, do východního a západního Německa, USA i Sovětského svazu a od pamětníků se dozvíte i neoficiální historky z těchto cest.

V dokumentech mimo jiné zazní vzpomínky Václava Havla, Karla Schwarzenberga, Michaela Žantovského, Alexandra Vondry, Jiřího Křižana, Edy Kriseové, Ladislava Kantora, Petra Oslzlého, Vladimíra Hanzela, Miroslava Kusého. Po dlouhé době vystoupila z ústraní i Věra Čáslavská, která bude vzpomínat na dobu svého působení v blízkosti Václava Havla. Jaká byla úloha prezidentových poradců? Jak se sestavoval prezidentův pracovní program? Jak se Olga Havlová, i když se jí nechtěla stát, první dámou pro veřejnost opravdu stala a dala postavení manželky prezidenta nový rozměr? Nahlédneme do zákulisí prezidentské kanceláře i prezidentské ochranky. Titul pořadu vychází z adresy, na kterou chodila spousta dopisů od občanů. Jak se na dopisy odpovídalo? Uslyšíte i vyprávění prezidentových sekretářek.

www.tadyhavel.cz

 

Čas a místo konání