DOKUD SE TANČÍ

Švédsko-gruzínská lovestory ze světa folklórních tanců přichází do českých kin. Nenechte si ujít drama, které je trnem v oku gruzínské církvi a konzervativním politikům.

And Than We Danced
Drama
Švédsko, Gruzie, Francie 2019, 106 minut, české titulky

Režie: Levan Akin
Hrají
: Levan Gelbakhiani, Bachi Valishvili, Ana Javakisvhi a další

Od útlého věku je Merab součástí národního souboru tradičních tanců, kde mladé dívky a chlapci pohybem vyjadřují duši národa. A ten stojí na pravoslaví, tradičních genderových rolích a rodinných hodnotách. Pro jakékoliv odlišnosti zde není místo.

Nejen striktní pravidla tance, ale i rigidně smýšlející společnost tak ovlivňují život tvrdě trénujícího mladíka, jehož snem je vystupovat v zahraničí. Když se ale na tréninku objeví Irakli, Merabův svět se otřese v základech... Stojí před novým rivalem a zároveň je konfrontován s omamující přitažlivostí k jinému muži. Ve smyslné romanci, která tepe v rytmu úderné hudby, zachycuje režisér Levan Akin touhu být volný i rozpor, který vůči svým kořenům můžeme pociťovat.

Upřímné, emocionálně obnažené drama získalo cenu za nejlepší film na MFF v Oděse či cenu za nejlepší režii na MFF v Sarajevu. Snímek získal diváckou cenu na festivalu Mezipatra 2019.

 

Čas a místo konání