AMNESTIE (89)

Amnestie nově zvoleného prezidenta Havla vedly v Leopoldově k největšímu povstání vězňů v novodobých dějinách. Snímek je součástí výroční 30 let od Sametové revoluce.

Drama / thriller

Slovensko / Česko 2019, 128 minut, česká verze

režie: Jonáš Karásek
hrají: Aňa Geislerová, Marek Vašut, Natalia Germani a další

Emotivní thriller Amnestie o manipulaci, násilí a zradě přinese na plátna největší vzpouru ve vězeňské historii Československa. A spolu s ní i příběh tří párů, jejichž životy se prolínají na pozadí obrovských a rychlých revolučních změn v roce 1989. Film jde do kin jako příspěvek k výročí Sametové revoluce, na události a dramatickou dobu se ale dívá jinak, než by mohli diváci očekávat. Očima jednoho z vězňů z prostředí věznice pro nejtěžší případy v Leopoldově, jehož příběh se uzavře během divoké vzpoury. Velkou roli v něm mají i postavy Anny Geislerové a Marka Vašuta.

„Je konec 80. let, doba nebývalých změn a jeden zloděj, ambiciózní manželská dvojice, mladá manipulátorka a vězněný disident se zapletou do událostí, které oproti označení revoluce jako sametové nebyly tak sametově hebké, čisté a nevinné,“ říká k Amnestii režisér Jonáš Karásek.

Čas a místo konání